Internet w służbie turystki

W świcie, w którym internet opanował niemal wszystkie dziedziny życia ludzkiego, nie jest niczym dziwnym, że wkradł się on również do turystki. Jego pojawienie się uczyniło wiele rzeczy znacznie łatwiejszymi niż były onegdaj.

Niegdyś wyjazd do egzotycznego kraju możliwy był jedynie z biurem podróży, ewentualnie można było poruszać się po przetartych przez znajomych szlakach lub wybrać się „na dziko” szukając na miejscu noclegu i ryzykując noc pod gołym niebem lub płacenie horrendalnych sum za łóżko, poza tym wszystkie spraw należało załatwić na miejscu, co znacznie zmniejszało czas wolny, który można było poświęcić na zwiedzanie czy odpoczynek. Internet to wszystko zmienił.

  • Umożliwiły dokonywanie rezerwacji noclegów, biletów wstępu, biletów lotniczych bez wychodzenia z domu – to pierwsza i chyba jedna z najistotniejszych funkcji jakie udostępnia internet podróżnym – możliwość zaplanowania pobytu dużo wcześniej oraz rezerwacji noclegów i innych rzeczy bez ruszania się z domu.
  • Umożliwia znalezienie najatrakcyjniejszej oferty – w sieci funkcjonuje wiele porównywarek cenowych, są wśród nich także porównywarki cen biletów lotniczych czy noclegów w różnych zakątkach świata. Dzięki temu podróżni mają możliwość znalezienia najatrakcyjniejsze dla nich opcji.
  • Znacznie skraca czas potrzeby na znalezienie najlepszej oferty biur podróży – niegdyś osoba, która chciała udać się na wycieczkę z biurem podróży, musiała poświęcić kilka dni na odwiedzenie biur, zebranie ofert i ich porównanie, dziś dzięki dostępowi online do ofert biur podróży można to zrobić o wiele szybciej.
  • Pozwala na wybór miejsc najlepszej jakości – dzięki portalom, na których goście oceniają hotele czy miejsca podróżni mogą dowiedzieć się z jakiej oferty warto skorzystać, a których miejsc lepiej unikać. Dzięki temu łatwiej jest także znaleźć miejsca, która mają najlepszy stosunek jakości do ceny.
  • Gromadzi miłośników podróżowania i pozwala na wymianę opinii – kiedyś konieczne było zapisanie się do klubu podróżników, dziś za pośrednictwem Facebooka czy for internetowych można stać się częścią podróżniczej społeczności. Co nie oznacza, że kluby podróżnicze przestały istnieć – bynajmniej – wiele z nich prężnie się rozwija, prowadząc własne fanpage lub zlecając ich prowadzenie (więcej o tym – prowadzenie fanpage turystycznych).

W internecie dzięki Google Maps czy wirtualnym spacerom po różnych miejscach można wirtualnie zwiedzić świat, nie oznacza to jednak, że ludzie nie chcą podróżować – przeciwnie, zaostrzają one apetyt na podróże.