Kruszywo keramzytowe jest bardzo cenionym materiałem, które wykorzystuje się w różnego rodzaju pracach budowlanych. W zależności od sposobu jego wykorzystania, można manewrować wielkością jego kulek wybierając pożądaną frakcję, a także jego obróbką chociażby ze względu na możliwą impregnację. Wiele więc zależy od konkretnego projektu.
Keramzyt powstaje z naturalnych złóż skały ilastej, jaką wydobywa się także w Polsce. Przede wszystkim, skała ta zostaje poddana obróbce termicznej, a więc wypalaniu w ponad tysiącu stopni w przeznaczonych do tego piecach. Proces wypalania skały pozwala na uzyskanie jej wysokiej porowatości, dodatkowo sprawia, że jest wyjątkowo lekka i napowietrzona. Kruszywo przyjmuje swój charakterystyczny, czekoladowy kolor, a otrzymane jego fragmenty mają nieregularne, ale kulkowate w swojej formie kształty.
Gdzie keramzyt sprawdzi się najlepiej?
Istnieje przynajmniej kilka głównych zastosowań keramzytu, które warto wziąć pod uwagę:
- Kruszywo od Leca® KERAMZYT doskonale nadaje się do wykonywania ociepleń budynków. Może być z powodzeniem wykorzystane także tam, gdzie raczej nie powinno się stosować innych materiałów ociepleniowych, takich jak styropian- poniżej poziomu gruntu. Tym samym, keramzyt w formie workowanej od Leca® KERAMZYT można stosować do ocieplania podpiwniczeń, ścian, a także stropów. Odpowiednio gruba warstwa ocieplenia tym kruszywem pozwala na uzyskanie tak samo dobrych parametrów współczynnika przenikania ciepła, co w przypadku wykorzystania wełny mineralnej. Keramzyt ze względu na swoją porowatą strukturę ma niesamowitą zdolność akumulowania ciepła. Technika układania worków z kruszywem naprzemiennie w specjalnej obudowie pozwala wyeliminować problem występowania mostków termicznych. Tak wykonane ocieplenie zawsze można rozebrać, a kruszywo wykorzystać ponownie.
- Keramzyt będzie idealnym izolatorem od gruntu w przypadku chęci osadzenia bezpośrednio na nim posadzki w budynku mieszkalnym czy pod przydomowy taras. Tutaj, możemy wykorzystać kruszywo zarówno w wersji workowanej jak i sypkiej. Co ważne to wybór jego odpowiedniego wariantu- w wersji dodatkowo impregnowanej. Impregnacja to nic innego jak pokrycie keramzytu dodatkową, niewielką ceramiczną warstwą, która ogranicza do zera zjawisko kapilarnego podciągania wilgoci. W przypadku wykonywania posadzki zjawisko to byłoby niepożądane.
- Keramzyt może stanowić element mieszanki betonowej, a jego obecność sprawia, że gotowy beton ma znacznie lżejszą formę i nie obciąża nadmiernie stropu. Dodatkowo, jest materiałem o dużej trwałości i wytrzymałości- doskonale więc sprawdza się w takim zastosowaniu.